Testy Spodni Zenith V2 marki ABK – dla wspinanie.pl Testuje Adam Kopta

Spodnie Zenith V2 marki ABK – polecam na wiosenno-letnie wspinanie

Zenith V2 francuskiej marki ABK (jej dystrybutorem na polski rynek jest e-climbing.com) to bardzo wygodne i lekkie spodnie wspinaczkowe. Świetnie nadają się również do codziennego użytku. Wersja kolorystyczna – dostępne są w kilku kolorach, ja dostałem do ręki głęboki odcień morskiego – prezentuje się bardzo wiosennie.  

ABK Zenith V2

***

Klasyczny krój

Zenith to spodnie o klasycznym kroju, uszyte w 98 % z bawełny i 2% lycry. Dobra jakość materiału i minimalna grubość powodują, że leżą bardzo dobrze. Spodnie mają dość prosty krój, jedynie minimalne przeszycia na wysokości kolan przystosowują nogawkę do zgięcia nogi, ale w związku z elastycznością i lekkością materiału jest to wystarczające. Podczas noszenia nie występuje efekt wypychania kolana.

Dzięki szerokiej materiałowej gumce dobrze trzymają w pasie. Nie są przystosowane do noszenia paska – nie posiadają szlufek – więc warto przy zakupie dobrać odpowiedni rozmiar (ja testowałem rozm. M, taki też noszę na co dzień). Po lewej stronie spodni wszyta została jedna szlufka, ale jest to raczej dekoracyjne logo ABK. Do zaciśnięcia w pasie służy wszyty w wewnętrzny kanał sznurek, który w sytuacji opadania spodni możemy zawiązać na węzeł i schować do wewnątrz. Sznurek jest miękki i płaski, tak więc po zawiązaniu nie jest odczuwalny od wewnętrznej strony.

ABK Zenith V2

Niestandardowe rozwiązanie

Zenith V2 różnią się od typowych męskich spodni rodzajem rozporka. W jego miejscu znajduje się materiałowa zakładka. Po rozpięciu zatrzasku i odklejeniu rzepów, zwiększa się obwód pasa – rozwiązanie to dzięki elastyczności spodni bardzo dobrze spełnia założony efekt.

Ściągacze 

Nogawki na samym dole posiadają ściągacze z blokadą, jest to bardzo dobra i praktyczna opcja, świetnie się przydaje w zależności od warunków i zapotrzebowania. Bardzo korzystnie wpływa też na estetyczne walory spodni. Producent jednak nie za bardzo się przyłożył i elementy blokujące gumkę są słabej jakości, co sprawia, że ściągacz samoczynnie się luzuje, w efekcie nie działała. Jest to w zasadzie jedyna wpadka jakościowa, choć dosyć istotna – zwłaszcza kiedy nogawka spodni jest przydługa.

Co docenią wspinacze?

Pomijając wspomniany minus jakościowy ściągaczy, spodnie Zenith posiadają kilka ważnych cech, które docenią wspinacze. Przede wszystkim, jak już wspomniałem, są elastyczne i lekkie, co w czasie wspinania i wysokiego wstawiania nóg jest nie do przecenienia. Najważniejsze – nie krępują ruchów. Jednocześnie w czasie upałów nie kleją się do ciała, co zdecydowanie poprawia komfort. Materiał, choć dość cienki, jest odporny na przetarcia i uszkodzenia, co niejednokrotnie sprawdziłem podczas dłuższych batalii na różnych drogach.

ABK Zenith V2

Inna ważna cecha to wysokość spodni. Ta w Zenithach jest dobrze wymierzona. Wspinałem się w głównie z liną, ważne więc było, żeby spodnie “współgrały” z uprzężą. Bezpośrednio pod nią znajduje się szeroka miękka materiałowa gumka, dzięki której nic nas nie uwiera. To bardzo dobre rozwiązanie, uważam je za największą zaletę tych spodni.

ABK Zenith V2

Spodnie posiadają dwie wygodne, głębokie, przednie kieszenie (choć przy założonej uprzęży w dostępie do nich przeszkadzają szpejarki). Z boku, zaraz za lewą kieszenią, znajduje się wąska kieszonka na szczoteczkę do czyszczenia chwytów. Co ważne, kieszonka wszyta jest w optymalnym miejscu i znajdująca się tam szczoteczka nie przeszkadza podczas wspinania.

ABK Zenith V2

Estetyka i funkcjonalność

Estetykę spodni oceniam na plus. Kolorystyka, a także charakter materiału powodują, że ewentualne zabrudzenia magnezją nie rzucają się w oczy. Polecam na ciepłe dni w skałach i na outdoorowe wypady.

***

Zalety

  • miękki, szeroki ściągacz w pasie,
  • elastyczność,
  • lekkość, wygoda,
  • kieszonka na szczoteczkę,
  • dobre na upały.

Wady

  • słabej jakości blokady w ściągaczach nogawek.

Spodnie Zenith V2 można kupić w sklepie turystycznym Everest (ul. Piotrkowska 9 90-406 Łódź). W przypadku zamówienia przez internet kontaktujcie się ze sklepem www.e-climbingshop.com, gdzie możecie nabyć także inne produkty ABK.

Adam Kopta